Jaką rolę w organizmie pełni witamina B12?

Dlaczego witamina B12 jest tak ważna dla naszego organizmu? Jakie objawy mogą sugerować jej braki? Czym grozi długotrwały jej niedobór?

Witamina B12 pełni bardzo ważną rolę w organizmie, a jej niedostateczna ilość może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Mylnie sądzimy, że na braki tej witaminy cierpią jedynie weganie, czy też wegetarianie, którzy nie jedzą mięsa, a jak wiemy jest to jedno z jej głównych źródeł.

Każdy z nas powinien zbadać i kontrolować jej poziom, aby móc wcześniej zareagować w przypadku jej niedoborów.

Poziom witaminy B12 powinien być powyżej 400 pg/ml, a najlepiej w górnej granicy i osiągać 800-900 jednostek.

Witamina B12 może być magazynowana w wątrobie przez wiele lat (czasem nawet przez 4 lata), w związku z czym wiele poważnych objawów jej braku mogą wyjść na jaw zbyt późno. To skutkować może wieloma poważnymi dolegliwościami i chorobami.

Jakie objawy mogą sugerować niedobór witaminy B12?

1. Przewlekłe zmęczenie

Uczucie ogromnego przemęczenia występującego często przez dłuższy czas, w cięższych przypadkach nawet przez kilka lat. Niedobór witaminy B12 nie pozwala organizmowi wyprodukować czerwonych krwinek, które dostarczają tlen do wszystkich organów.

2.Problemy z pamięcią-objawy przypominające demencję

Objawy takie jak: chwilowe zaniki pamięci, zawieszanie się umysłu, roztargnienie, często mylone są z pierwszymi objawami demencji i chorób neurodegeneracyjnych takich jak Alzheimer. Niejednokrotnie jest to błędna diagnostyka, gdyż w rzeczywistości często symptomy te wynikają z niedoboru właśnie witaminy B12.

3. Znerwicowanie, poczucie niepokoju, napady strachu, nasilone lęki

Witamina B12 bierze udział w syntezie związków chemicznych w mózgu, takich jak dopamina i serotonina, które odpowiadają za nastrój. Ich niedobór może doprowadzić nawet do depresji.

4. Uczucie mrowienia oraz wrażenie, jakby przez ciało przechodził prąd

Te dziwne bóle wynikają z uszkodzenia nerwów, które jest skutkiem niskiego poziomu tlenu w komórkach, a co związane jest z niedoborem witaminy B12.

5. Bóle i osłabienie mięśni

Szybkie męczenie się podczas wysiłku fizycznego, brak siły, niemożność niesienia nawet niewielkich ciężarów. Osłabienie takie często może być wynikiem niedoboru B12.

6. Anemia megaloblastyczna

Z powodu niedoboru witaminy B12 lub kwasu foliowego zmniejsza się ilość wytwarzanych krwinek czerwonych lub ich jakość i dochodzi do anemii.

7. Neuropatia, czyli uszkodzenie nerwów obwodowych.

Długotrwały deficyt witaminy B12 w organizmie może przyczynić się do uszkodzenia nerwów obwodowych.

8. Problemy ze wzrokiem

Niedobór B12 może uszkodzić nerwy wzrokowe lub wpłynąć na naczynia krwionośne w siatkówce. Może to skutkować rozmyciem obrazu, czasową bądź trwałą utratą ostrości, wrażliwością na światło, podwójnym obrazem, a nawet utratą wzroku.

9. Czerwony i gładki język, często ból języka.

Wiele osób osób z niedoborem witaminy B12 traci brodawki na języku, szczególnie na jego brzegach. Czasem występuje też palenie i bolesność, zwłaszcza na tylnej stronie języka. A ponieważ większość tych brodawek zawiera kubki smakowe, jeśli stracimy ich zbyt dużo, wtedy nawet ulubione potrawy nie będą smakować dobrze. Mówi się, że skutkiem niedoboru B12 może być znaczny spadek wagi. Wynika on jednak często właśnie z tego, że obniża się apetyt.

10. Skóra jest blada i żółtawa

Jeżeli mamy trudność z opaleniem się, a nasza skóra przez cały rok jest blada lub ma delikatnie żółtawy odcień, może to świadczyć o brakach witaminy B12.

Przy niedoborze witaminy B12 czerwone krwinki są bardzo słabe i łatwo się niszczą powodując uwalnianie pigmentu bilirubiny, który nadaje skórze żółtą barwę.

11. Podwyższona homocysteina

Braki witaminy B12, B6 i kwasu foliowego wpływają na podwyższenie homocysteiny.

Homocysteina może uszkadzać ściany naczyń. Zwiększone stężenie homocysteiny wiąże się ze podwyższoną tendencją do tworzenia zakrzepów, co zwiększa ryzyko zawału, wylewu, czy też udaru.

12. Migreny.

Braki tej witaminy często powodują bóle głowy, migreny.

13. Duszność.

14. Przyspieszone bicie serca.

 Kto jest najbardziej narażony na niedobory witaminy B12?

  • osoby będące na diecie roślinnej- weganie, wegetarianie,
  • z chorobami jelit: chorobą Crohna, wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, celiakią,
  • osoby po 60 roku życia,
  • zażywające leki IPP i leki na cukrzycę,
  • chorujące na zakażenie Helicobacter Pylori,
  • posiadające choroby pasożytnicze, w tym np. zarażenie tasiemcem,
  • kobiety bezpłodne.

Dlaczego witamina B12 jest taka ważna? Jakie ma właściwości?

  1. Chroni przed zaburzeniami pamięci i chorobami neurodegeneracyjnymi
  2. Poprawia nastrój i umożliwia prawidłową pracę układu nerwowego
  3. Pomaga zachować zdrowy poziom energii
  4. Pomaga zachować zdrowie serca
  5. Wspiera zdrowie układu pokarmowego
  6. Jest niezbędna dla zdrowia włosów, skóry i paznokci
  7. Pomaga produkować czerwone krwinki i zapobiec anemii
  8. Niezbędna dla zdrowej ciąży
  9. Może pomóc w prewencji nowotworów

Witamina B12 bierze także udział w procesie przetwarzania węglowodanów, tłuszczów i białek, przez co ma wpływ na odczuwany przez nas poziom energii. Bierze udział również w syntezie serotoniny. Ten neuroprzekaźnik w odpowiednim stężeniu działa antydepresyjnie, zapobiega wahaniom nastroju i rozdrażnieniu.

Według badań, przyjmowanie witaminy B12 w odpowiednich dawkach zwiększa szanse na wyeliminowanie wirusa HCV, który m.in. odpowiada za zapalenie wątroby. Sugerowane jest również podawanie jej jako środek wspomagający terapię raka trzustki lub nowotworu jelit. Zapewnienie odpowiedniej dawki B12 zmniejsza też ryzyko zachorowalności na chorobę Alzheimera.

Co wypłukuje z organizmu witaminę B12 i upośledza jej przyswajanie?

Należy wspomnieć, że obecność pasożytów hamuje wchłanianie witaminy B12 w organizmie, dlatego tak ważne jest przeprowadzenie kuracji na pozbycie się pasożytów.

Alkohol oraz nikotyna niekorzystnie wpływają na poziom witaminy B12 oraz C, D i E w organizmie. U osób nadużywających alkoholu i nałogowych palaczy często zauważa się niedobory witaminy B12.

Jak możemy podnieść poziom witaminy B12?

Niedobór witaminy B12 możemy uzupełnić za pomocą:

1. Diety

Dieta bogata w produkty zawierające witaminę B12:

-mięso, podroby, produkty mleczne- jogurty, sery pleśniowe, jajka-żółtka, owoce morza, tłuste ryby,  chlorella

2. Suplementacji

Suplementacja tej witaminy często jest koniecznością, szczególnie w przypadku nieodpowiedniej diety. Niejednokrotnie przy bardzo dużych niedoborach tej witaminy, a szczególnie u osób z zaburzeniami wchłaniania jej z przewodu pokarmowego zalecane jest podawanie witaminy B12 w formie zastrzyków.

Aby zwiększyć przyswajanie witaminy B12 powinniśmy ją przyjmować razem z innymi witaminami z grupy B oraz witaminą A, wapniem i potasem.

Najczęstszą postacią witaminy B12 jest cyjanokobalamina. W niektórych przypadkach (np. mutacji genu MTHFR) powinniśmy przyjmować metylokobalaminę. Forma ta może być przetwarzana przez organizm w taki sposób, że dostaje się do komórek. Tam można ją wykorzystać w niezbędnych procesach zachodzących w ciele.

Jeżeli niedobór witaminy B12 w organizmie utrzymuje się przez dłuższy czas, czasem nawet kilka lat, może to przyczynić się do powstania wielu dolegliwości i chorób przewlekłych. Bardzo często skutkuje to nieodwracalnymi zmianami, takimi jak uszkodzenie nerwów obwodowych.

Kontrolujmy poziom witaminy B12, aby zapobiec jej niedoborom w organizmie. Suplementacja dobrej jakości witaminy B12 bardzo często przynosi natychmiastową poprawę stanu zdrowia i samopoczucia.

———————————————————————————–
Zapraszam do indywidualnych konsultacji

Kontakt:

Tel: 888 075 758

office@biologiaodnowa.com 

——————————————————————————
Informacje tutaj zawarte są moimi osobistymi przemyśleniami na temat leczenia i profilaktyki zdrowia, opartymi na własnym doświadczeniu i na bazie informacji z jak najlepiej wybranych źródeł. Nie zastępują profesjonalnej porady lekarskiej.