Niestrawność? Poznaj 4 sposoby, aby się jej pozbyć

Niestrawność? Poznaj 4 sposoby.

W wielu domach Święta Bożego Narodzenia to czas spotkań w rodzinnym gronie i wspólne biesiadowanie za stołem. Ta tradycyjna formuła bywa sporym wyzwaniem i niejednokrotnie dużym obciążeniem dla naszego żołądka i wątroby.
Najprościej byłoby zachować umiar w jedzeniu, zarówno jeśli chodzi o ilość, jak i rodzaj spożywanych pokarmów. Niestety nie zawsze się to udaje i wielu z nas świąteczne biesiadowanie przypłaci niestrawnościami, wzdęciami, zgagą, refluksem, czy też innymi dolegliwościami układu pokarmowego.
 

Co zrobić , kiedy już przesadziliśmy z jedzeniem i cierpimy na niestrawność?

Przyczyną naszych dolegliwości żołądkowo-jelitowych najczęściej jest brak odpowiedniej ilości kwasu w żołądku, a co za tym idzie słabsze trawienie. Pokarm dłużej zalega w żołądku, wolniej się trawi, fermentuje, w wyniku czego powstają wzdęcia, gazy i inne dolegliwości.

Kwas solny pomaga (przede wszystkim) ciału rozbić białko na aminokwasy, które będzie można łatwo strawić. Odpowiednia ilość kwasu w żołądku eliminuje również pewne bakterie i wirusy chroniąc nasz organizm przed infekcją.

Niski poziom kwasu solnego może mieć głęboki wpływ na zdolność ciała do prawidłowego trawienia i wchłaniania składników odżywczych. A jego niedobór może być przyczyną zaparć, biegunek, czy też różnych przewlekłych infekcji jelitowych.

 

Jak zatem zwiększyć ilość kwasu w żołądku i pozbyć się szybko problemu?

Większość produktów, które mogą nam pomóc w szybkiej likwidacji problemu niestrawności mamy w zasięgu ręki, w swojej kuchni.

 

Sposoby na pozbycie się niestrawności:

1. Sól

  • Po posiłku bierzemy na język szczyptę (parę granulek) dobrej jakości soli np. himalajskiej, popijamy niewielką ilością wody, po 30 minutach czynność powtarzamy.
  • Sól podkręca produkcję kwasu w żołądku, a tym samym przyspiesza trawienie i likwiduje dolegliwości żołądkowe.
  • 1/2 łyżeczki dobrej soli morskiej, do tego zmielić trochę ząbków goździków (2 lub 3) i wypić z niedużą ilością wody przed posiłkiem.

UWAGA! Osoby z nadciśnieniem lub na diecie niskosodowej powinny unikać przyjmowania zbyt dużej ilości soli.

2. Ocet jabłkowy (nierafinowany)

  • Wypijając ocet jabłkowy, który zawiera kwas octowy, powoduje się pobudzanie produkcji kwasu solnego w soku żołądkowym. Przez to zwiększa się stężenie kwasu solnego w soku żołądkowym.
  • Picie 15-20 minut przed posiłkiem 1/2 szklanki wody z 1-2 łyżkami octu jabłkowego wpływa na wzrost ilości kwasu w żołądku, poprawiając trawienie.

 
3. Piołun

  • Picie naparu z piołunu przed posiłkiem również pomaga na dolegliwości żołądkowe i poprawia trawienie oraz ma działanie przeciwpasożytnicze.
  • 1 łyżeczkę piołunu parzymy w szklance wody (15 minut).
  • Pijemy 30 minut przed posiłkiem, a w przypadku wystąpienia niestrawności -kilka minut po posiłku
  • Najlepiej pić letni napar jest wtedy mniej gorzki niż gorący.

 
4. Nalewka z zielonego orzecha, tzw. orzechówka.

  • Pomaga w leczeniu zaparć, niestrawności, zatrucia pokarmowego oraz wspomaga leczenie tzw. grypy żołądkowej. Wspomaga również leczenie biegunki, hemoroidów oraz zatrucia bakteriami gronkowca i paciorkowca.
  • Zwykle w problemach żołądkowych nalewkę z orzecha włoskiego pije się 3 razy dziennie po 5 ml (łyżeczka).
  • Można ją rozcieńczyć – 1 łyżeczkę w 100 ml wody, wtedy smak będzie łagodniejszy.

 
Więcej metod na problemy żołądkowo-jelitowe znajduje się w książce NiePoradnik Zdrowotny.
 

———————————————————————————–
Zapraszam do indywidualnych konsultacji

Kontakt:

Tel: 888 075 758

office@biologiaodnowa.com 

——————————————————————————
Informacje tutaj zawarte są moimi osobistymi przemyśleniami na temat leczenia i profilaktyki zdrowia, opartymi na własnym doświadczeniu i na bazie informacji z jak najlepiej wybranych źródeł. Nie zastępują profesjonalnej porady lekarskiej.