Jak złagodzić swędzenie po pogryzieniu przez komary?

Okres wakacji i letnich wyjazdów, szczególnie w okolice rzek i jezior, bardzo często wiąże się z ukąszeniami komarów.
Najczęściej reakcją na ugryzienie komara jest swędzenie w miejscu ukąszenia, zaczerwienienie skóry, bąbel. Objawy te nie są groźne dla zdrowia, powodują jednak tymczasowy dyskomfort, a w szczególności źle znoszą go dzieci, a także osoby nadwrażliwe. W niektórych przypadkach powodują reakcję alergiczną.

Naturalnym odruchem jest niestety intensywne drapanie się w miejscu ukąszenia, przynoszące chwilową ulgę, ale nie przyczynia się do złagodzenia objawów. Rozdrapanie miejsca po ukąszeniu może doprowadzić do rozwoju zakażenia.

Co warto zastosować na ukąszenie komarów, aby uśmierzyć świąd? Co możemy zrobić, by zminimalizować nieprzyjemne dolegliwości?

Czasem wystarczą domowe, w pełni naturalne sposoby, by złagodzić swędzenie.

Zatem czym smarować po ukąszeniu komara swędzący odczyn na skórze?

 

Domowe sposoby na ukąszenia komarów

Okład z cytryny – na miejsce ukąszenia kładziemy grubszy plaster z cytryny. Możemy je również posmarować cytrynowym sokiem, który złagodzi stan zapalny.

Soda oczyszczona- robimy pastę z sody oczyszczonej i wody w proporcjach 2:1 i nakładamy powstałą papkę na swędzące bąble i inne zmiany skórne. Zniknie nieprzyjemne uczucie i zmniejszy się bąbel.

Roztwór soli – mieszamy 1 łyżeczkę soli ze szklanką wody i przemywamy tą mieszanką miejsce ukąszenia.

Okład z cebuli – plaster cebuli przyłożony do miejsca ukąszenia zmniejszy obrzęk i uczucie swędzenia.

Biała kapusta lub natka pietruszki – rozgnieciony liść kapusty lub pietruszkę przykładamy do miejsca ukąszenia, co złagodzi świąd.

Kurkuma-mieszamy 1 łyżeczkę kurkumy z ½ łyżeczki oleju kokosowego. Powstałą papkę nakładamy na ugryzienia, zaklejamy plastrem i zostawiamy na noc. Rano zmywamy ciepłą wodą.

Olejek eukaliptusowy – ma właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu łagodzi swędzenie i ból.

Sól Epsom (siarczan magnezu)– działa kojąco na rany, oparzenia i ukąszenia owadów. Możemy stosować sól Epsom miejscowo w formie oliwy magnezowej albo dodawać jej do kąpieli. Sprawi, że bąble znikną szybciej.

Tymianek– robimy napar z suszonego tymianku, 2 czubate łyżki stołowe zalewamy 1 szklanką wody. Gotujemy mieszankę przez 15 minut, a później odstawiamy do wystygnięcia. Powstałą miksturę nanosimy na ściereczkę, przecieramy nią bąble.

Mięta pieprzowa- zgniatamy liście mięty pieprzowej w moździerzu lub miksujemy ją na papkę i nakładamy na ugryzienia. Zadziała kojąco, uśmierzy ból i przyśpieszy gojenie.

Węgiel w tabletkach – kilka tabletek węgla aktywnego rozpuszczamy w wodzie, a po wymieszaniu obficie przemywamy nim skórę i przykładamy do bąbla namoczoną nim gazę przez kilka minut.

Sok z aloesu– przemywamy miejsca swędzące. 

Chłodne okłady z lodu lub nasączonej chłodną wodą tkaniny– złagodzą swędzenie.

W aptece możemy dostać wiele specyfików na złagodzenie objawów po ukąszeniu komarów. Myślę, ze warto jednak sięgnąć po naturalne sposoby na zmniejszenie swędzenia, tym bardziej, że większość z nich mamy najczęściej w domu. 

 


 

Zapraszam do indywidualnych konsultacji

Kontakt:

Tel: 888 075 758

office@biologiaodnowa.com

 


 

Informacje tutaj zawarte są moimi osobistymi przemyśleniami na temat  leczenia i profilaktyki zdrowia, opartymi na własnym doświadczeniu i na bazie informacji z jak najlepiej wybranych źródeł. Nie zastępują profesjonalnej porady lekarskiej.