Mgła umysłowa – jak sobie z nią poradzić?

Mgła umysłowa – jak sobie z nią poradzić?

Co to jest mgła umysłowa? Jak się objawia i jakie mogą być przyczyny jej występowania?

 

Któż z nas nie miał problemów z zapamiętaniem pewnych rzeczy, czy też skupieniem uwagi na tym co robimy? Myślę, że wielu z nas dopadło niejednokrotnie uczucie pustki w głowie, czy zawieszenia oraz niemożność zebrania myśli.
Bardzo często gorsze samopoczucie, brak skupienia zrzucamy na pogodę, sądząc że szybko minie, kiedy tylko zmieni się aura za oknem. Niestety nie zawsze tak się dzieje, a stan zmęczenia, otępienia oraz problem z zapamiętywaniem utrzymuje się dłużej i bardzo często ma inną przyczynę.

 

Czy często zastanawiasz się nad tym czy zamknąłeś drzwi, co miałeś kupić w sklepie, co przed chwilą mówiłeś?

Czujesz się zmęczony, wręcz wyczerpany i masz uczucie pustki w umyśle? 

Jeżeli nie możesz skupić się na tym co robisz, masz wrażenie jakby Twój mózg poszedł na spacer i nie chciał wrócić. Stale o czymś zapominasz i jesteś ospały, to być może dopadła Cię tzw. mgła umysłowa.
Mgła mózgowa kojarzy się z nagłym zmęczeniem, wyczerpaniem, zapominaniem i może trwać krótko lub też ciągnąć się przez bardzo długi okres czasu. Niemożność skupienia uwagi może utrudniać wykonanie prozaicznych czynności.
Mgła umysłowa może wpływać na niektórych ludzi miesiącami i przejmować wiele aspektów ich życia, zarówno zawodowego, jak i prywatnego.
Mgła mózgowa zwykle wpływa na funkcje wykonawcze, czyli na zestaw umiejętności niezbędnych między innymi do planowania, organizowania informacji, podążania za wskazówkami i wielozadaniowości.

 

Przyczyny mgły umysłowej

Mgła mózgowa może pojawić się z wielu powodów:
  • po kilku nieprzespanych nocach
  • w wyniku zmiany strefy czasowej
  • podczas przyjmowania pewnych leków, np. leki przeciwhistaminowe
  • po zjedzeniu obfitego posiłku
  • w szczególnie stresujących okresach życia
  • w czasie dużych zmian hormonalnych, takich jak ciąża lub menopauza
  • braku witamin (szczególnie witamin z grupy B) oraz minerałów
  • w wyniku złej diety
  • odwodnienia organizmu
Choroby, przy których może występować mgła umysłowa:
  • bezdech senny
  • toczeń
  • borelioza
  • stwardnienie rozsiane
  • po leczeniu raka
  • podczas infekcji – przeziębienia, grypy
  • ukryte infekcje
  • niedoczynność tarczycy, Hashimoto

 

Mgła mózgowa może być denerwująca i niepokojąca bez względu na to, kiedy i z jakiego powodu ją odczuwasz. Utrzymujące się dłużej objawy bardzo często utrudniają życie zawodowe i prywatne. Dlatego czasem warto poradzić się lekarza i sprawdzić przyczynę tych dolegliwości.

 

Mgła umysłowa – jak sobie z nią poradzić?

Po sprawdzeniu przyczyny wystąpienia mgły umysłowej, nasze działanie powinniśmy zacząć przede wszystkim od obserwacji własnego organizmu. Dokładna analiza tego, kiedy nasilają się objawy oraz jakie czynniki na to wpływają jest niezwykle pomocna w pozbyciu się problemu.

Skuteczne zarządzanie codziennymi zadaniami:

  • Ważne jest zaobserwowanie, w jakich porach dnia mamy najwięcej energii i bardziej trzeźwy umysł. Pomoże to nam zaplanować i wykorzystać ten czas na najważniejsze czynności.
  • Dobrym sposobem jest robienie notatek przez cały dzień. Później dzięki nim łatwiej przypomnimy sobie ważne sprawy do załatwienia.
  • Ustawianie alarmów, aby nie przegapić umówionych spotkań, czy też terminów priorytetowych spraw.

 

Co możemy zrobić, aby zmniejszyć dolegliwości związane z mgłą umysłową? Co ma wpływ na poprawę koncentracji i pamięci?

  1. Odpowiednia długość i jakość snu. Jeżeli śpisz krótko, to trudno jest Ci się skupić. Bardzo często bezdech senny może być powodem mgły umysłowej. Mózg i ciało odtruwają się najbardziej między godziną 22:00 a 2:00 w nocy, więc jeśli nie śpisz przez część lub cały ten czas, nie dajesz swojemu mózgowi odpowiedniego odpoczynku.
  2. Dobra dieta – Unikaj jedzenia cukrów i różnych alergenów. Jeśli masz jakieś alergie pokarmowe lub nadwrażliwość, możesz nieumyślnie wywołać reakcję zapalną i doprowadzić do mgły umysłowej.
  3. Odpowiednio nawadniaj swój organizm- pij 2-3 litry dobrej jakości wody. Odwodnienie organizmu (utrzymujące się przez dłuższy czas) bardzo często jest przyczyną mgły umysłowej. Pamiętaj systematycznie uzupełniać minerały.
  4. Spożywaj różnorodne pokarmy bogate w witaminy i przeciwutleniacze: czerwoną i żółtą cebulę, kapustę, sałatę, kalafior, brokuły, czosnek, marchew, dynię, borówki, jeżyny, maliny, jagody, porzeczki, nasiona roślin strączkowych, zielona herbata, czerwone wino, warzywa kapustne, pietruszka, papryka.
  5. Ruch fizyczny, ćwiczenia, czy też spacery dotleniają mózg. Aktywność fizyczna wpływa na poprawę skupienia i zdolność koncentracji.
  6. Unikaj toksyn i regularne odtruwaj się. Różne zanieczyszczenia i toksyny (metale ciężkie – rtęć, ołów, arsen, aluminium) w środowisku, w pokarmach mogą prowadzić do problemów neurologicznych i mgły mózgowej. Toksyny z pleśni mogą również gromadzić się w organizmie i u niektórych osób mogą prowadzić do mgły mózgowej.
  7. Dostarcz niezbędnych witamin i minerałów: Witamina D3+K2, witaminy z grupy B, szczególnie witamina B12, witamina C, A, magnez, kwasy omega 3 i inne. Niedobory witamin, zwłaszcza witaminy B12, która jest niezbędna dla zdrowego funkcjonowania mózgu i układu nerwowego powodować może mgłę umysłową.
    Na niedobory witaminy B12 najbardziej narażeni są wegetarianie i osoby starsze, ponieważ większość witaminy B12 pochodzącej z żywności znajduje się w mięsie, jajach i produktach mlecznych, a wraz z wiekiem trudniej jest ją wchłonąć. Niedobór witaminy D bywa problematyczny, ponieważ obniżony poziom tej witaminy wiąże się z zaburzeniami funkcji poznawczych. Braki zarówno magnezu jak i kwasów omega 3 mogą zmniejszać koncentrację i powodować mgłę umysłową.
  8. Ogranicz korzystanie z urządzeń elektronicznych (telefon, laptop, telewizor), szczególnie przed snem. Nagminne nadużywanie telefonu, czy komputera niekorzystnie wpływa na pracę mózgu i może powodować mgłę umysłową.
  9. Ogranicz stres do minimum, gdyż przewlekły stres wpływa na koncentrację i funkcje poznawcze.
  10. Spotykaj się i spędzaj czas z przyjaciółmi. Badania dowodzą, że podtrzymywanie kontaktów z rodziną i przyjaciółmi pomaga zmniejszyć stres w trudnych czasach, a także może zwiększyć stymulację intelektualną i poprawić zdrowie mózgu.

 

 

———————————————————————————–
Zapraszam do indywidualnych konsultacji

Kontakt:

Tel: 888 075 758

office@biologiaodnowa.com 

——————————————————————————
Informacje tutaj zawarte są moimi osobistymi przemyśleniami na temat leczenia i profilaktyki zdrowia, opartymi na własnym doświadczeniu i na bazie informacji z jak najlepiej wybranych źródeł. Nie zastępują profesjonalnej porady lekarskiej.