Stres?! Poradź sobie z nim dzięki technice świadomego oddechu

oddech
Stres, który w dzisiejszych czasach jest wszechobecny dotyczy ludzi w każdym wieku, zarówno dorosłych, jak i dzieci. Przewlekły stres bardzo często paraliżuje nasze życie zarówno zawodowe, jak i rodzinne. Odbiera nam moc i siłę do działania.
Jeżeli nie potrafimy umiejętnie radzić sobie ze stresem, wówczas jesteśmy narażeni na problemy zdrowotne, które bardzo często są skutkiem długotrwałego napięcia nerwowego.
Stres może mobilizować do działania lub wręcz przeciwnie zniechęcać. Przedłużający się bądź wyjątkowo silny stres demobilizujący ma fatalne skutki dla naszego zdrowia  i funkcjonowania całego organizmu.

 

Jak można zmniejszyć lub zlikwidować szkodliwe działanie stresu?

Stres zaliczany jest do czynników zaburzających równowagę psychofizyczną. Można go jednak kontrolować, zmniejszać, a nawet niwelować na wiele różnych sposobów.
Spośród wielu metod i umiejętności z radzenia sobie ze stresem, to świadomy oddech, ma ogromne znaczenie w profilaktyce i pozbywaniu się stresu.
Poprzez świadomy, dowolny oddech możemy zmieniać swój nastrój, nauczyć się „wyłączać” gonitwę myśli i przywracać równowagę, spokój oraz wyciszenie.
Dzięki świadomemu oddechowi możemy zmienić reakcję naszego organizmu na różnego rodzaju doświadczenia i zdarzenia o charakterze nieprzyjemnym, a tym samym zmniejszyć ujemne skutki tychże zdarzeń.

 

Co to jest świadomy oddech i na czym polega?

Świadomy oddech polega na głębokim oddychaniu i skupieniu całej swojej uwagi na tej czynności, czyli wdechu, wydechu, czy też wstrzymaniu oddechu, łącznie z obserwacją reakcji swojego ciała na ten proces.
Głębokie, metodyczne oddychanie działa przez stymulowanie nerwu błędnego, co z kolei wywołuje uspokajającą reakcję w ciele. Spowolnienie oddechu może obniżyć tętno, rozładować napięcie i uspokoić układ nerwowy, łagodząc objawy stresu i niepokoju. Skupienie się na prawidłowym wdechu i wydechu może również pomóc oderwać się od myśli, które powodują napięcie.
Najważniejszym ćwiczeniem związanym ze świadomym oddychaniem jest to związane z wyczuwaniem naszego ciała. Bardzo często jak jesteśmy zestresowani zauważamy, że bolą nas plecy, głowa, czy też mamy ściśnięty żołądek.

 

Przykładowa technika świadomego oddychania

Wprowadzenie w każdą stresującą sytuację technikę powolnego oddychania przeponą na 5:
  1. Długi wdech nosem głęboko do brzucha (liczymy w głowie do 5)
  2. Zatrzymanie pełni (liczymy w głowie do 5)
  3. Długi, powolny wydech ustami (liczymy w głowie do 5)
  4. Zatrzymanie pustki (liczymy w głowie do 5)
  5. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy
Przy wdechu wyobrażamy sobie, że wdychamy spokój i ukojenie.
Przy wydechu wyobrażamy sobie, że pozbywamy się napięcia, bólu i dyskomfortu ze swojego ciała.

———————————————–
Zapraszamy do indywidualnych konsultacji

Kontakt:

Tel: 888 075 758

office@biologiaodnowa.com

———————————————–
Informacje tutaj zawarte są moimi osobistymi przemyśleniami na temat leczenia i profilaktyki zdrowia, opartymi na własnym doświadczeniu i na bazie informacji z jak najlepiej wybranych źródeł. Nie zastępują profesjonalnej porady lekarskiej.